m1-merkez-adanaALIŞVERİŞ HAYATI

Bit pazarından tutun da marka butiklere kadar her keseye ve tarza göre alışverişi Adana’da yapmak mümkündür.

Örneğin bir pazar sabahı Güney kuşağı bulvarındaki bit pazarına giderek çok ucuza bilgisayar yedek parçalarından, çalıntı bisikletlere (önermiyoruz!), ikinci el bulaşık makinesinden, kıyafet, ayakkabı ve yemek takımlarına kadar aklınıza bile gelmeyecek yüzlerce şey satın alabilirsiniz. Bizden söylemesi buralarda cüzdanınıza sahip çıkmak isteyebilirsiniz. Yine burada yer alan Kocavezir iş merkezi de eski Adana kent merkezinin önemli ticaret merkezlerinden birisidir ve Pazar günleri hariç her gün açıktır. Şimdilerde ise evinizi ya da ofisinizi uygun fiyatlarla ikinci el döşeyebileceğiniz mobilya ve beyaz eşyalarla doludur.

1920’lerde Adana’nın ışıklandırılan ilk caddesi olan Ali Münif Caddesindeki dükkanların restorasyonu yaz sonunda tamamlandı ve buradaki ufak dükkanlarda nargile, şalvar, tespih gibi yöresel pek çok ürün satılmaya başlandı. Sokağın sağ kolunda Vakıflar Sarayı yer alır. Buram buram tarih kokan binanın içerisinde her tarza uygun gece kıyafeti ve gelinlik bulunmaktadır. Yolun karşısında bakırcılar çarşısı yer alır. Çarşıdan hediyelik bir cezerye alabileceğiniz gibi turistik bir gezintiye de uygundur.

Arkadaşlarınızla sokaklarda dolaşarak marka mağazaları bir arada bulabileceğiniz, yorulduğunuzda kahve molası vererek laflayabileceğiniz tarz bir alışveriş için Ziyapaşa bulvarı ve onu kesen Metro Sineması Sokağı en uygun yer olacaktır. Vakko, Beymen, Lacoste gibi markalar bu bölgede yer alır.

Kuzey Adana’da alışveriş noktaları daha dağınıktır. Kenan Evren Bulvarı gündüzleri yaya hareketliliğinin daha yoğun olduğu ve bilinen bazı markaların da yer aldığı başlıca merkezdir. Baraj Yolu, Ziyapaşa’daki marka butiklere ekonomik alternatifler sunan birçok giyim mağazasıyla doludur.

Eğer bir AVM’nin konforu size göreyse her ikisi de sinema salonları, eğlence parkları ve büyük birçok markayı barındıran Optimum Outlet ve M1 Tepe’yi öneririz.

Optimum Outlet, çoğu otel ve etkinlik mekanlarına yakınlığıyla dikkat çeken adından da anlaşılacağı üzere outlet konseptinde bir alışveriş merkezi. Media Markt, Mac Fit, Decathlon, Koçtaş, 5M Migros ve daha birçok markanın mağazaları var. Aynı zamanda terasında, Adana manzarası eşliğinde istediğiniz tür yiyeceği bulabilirsiniz. Adana’nın batısında yer alan M1 Tepe ise Real Hipermarket, Media Markt, Koçtaş, YKM, Zara gibi ulusal ve uluslarararası pek çok markayı içeriyor.

Pazar merakınız varsa cumartesi günleri Kuzey Adana’da itfaiyenin yanına kurulan sosyete pazarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Pazar demişken Adana’nın en ünlü pazarlarından biri de Amerikan pazarıdır. İçerisinde çeşitli mağazaları barındıran bu pazarın şöhreti 1980’lerden önceki kapalı ekonomi döneminde Amerikan askerlerinin İncirlik Havva Üssünden çıkarttığı Amerikan menşeli “alışılmadık” ürünlerin satılmasından ileri geliyor. Şimdilerde ise kozmetikten, giyime birçok ithal ürünü bulabileceğiniz bir çarşı haline gelmiştir.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)