2AMATÖR BALIKÇILIK

Bölgemizde sportif balıkçılık
Adana bir sahil şehri olmamasına rağmen, Karataş ve yumurtalık kasabalarının verimli kıyılarına yakınlığı sayesinde amatör ve sportif balıkçılığın yoğun olarak yapıldığı bir bölgedir. Özellikle kıyı oltacılığı ve zıpkınla balık avı aktiviteleri için alternatifleri çok fazla olan ve hala keşfedilmeyi bekleyen bir çok noktaya ev sahipliği yapar.
Aşağıdaki iki kısmı kutucuklarla yapabiliriz.

Amatör Balıkçılık ve Zıpkın Avcılığı için bilinmesi gerekenler
–    Serbest dalışla zıpkın avcılığı sporu gün doğumu ve gün batımı saatleri arasında, ekstra hava kaynağı kullanmadan şnorkel yardımıyla nefesle dalarak ve lastikli veya havalı zıpkınlarla yapılan avcılık şeklidir.
–    Zıpkın avcılığı ve kıyı olta balıkçılığı için herhangi bir lisans mecburiyeti yok. Ancak olta balıkçılığını tekneden yapılması için “sarı kâğıt” da denilen ruhsat tezkeresini Tarım ve Köy İşleri Müdürlüğünden 5 yıllığına alınması gerekiyor.
–    Olta ve zıpkın avında günlük kişi başı av limiti 5 kg dır.
–    Zıpkın avcılığı serbest dalışta gündüz vakti zorunluluğu var. Scuba malzemeleriyle  ve ışık kaynağı ile zıpkın avı yasak.
–    Orfoz veya lagos türleri söz konusu olduğunda av limiti günde 1 adet ve balığın 45 cm üzeri olması gerekiyor.
–    Sit alanları, doğa koruma alanları ve dalışa yasak sahalarda zıpkın avcılığı yasak.
–    Bölgede bulunan sahil güvenlik ve su ürünleri denetim ekipleri sık sık kontrol yapmaktadır.  Konu hakkındaki güncel sirküleri    www.tarim.gov.tr/BSGM   adresinden öğrenebilirsiniz.
–    Balık cinsleriyle ilgili detaylar amatör balıkçılık sirkülerinde detaylı biçimde bulunabilir.

Nerede ve Ne zaman?
–    Karataş ve Yumurtalık’ta balık tutmak için en uygun dönemler, poyraz rüzgarlarının hakim olduğu, dalgasız ve durgun sonbahar ve kış aylarıdır. Poyraz rüzgarlarıyla beraber bölgemizde  sular berraklaşır. Bu iki dönemde de balık kıyıya yanaşır ve güzel av verir.     Mayıs- haziran ayları arasında lodosun etkisiyle su berraklığı azalır ancak yumurtlama dönemi olmasından dolayı bölgede balık artar ve su sıcaklığı da idealdir. Bu verimli dönemde karnı şişkin balıkları avlamamaya dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak sabah erken saatlerde ve gün batımına yakın av yüzdesi artar.
–    Yazın su sıcaklığı  en çok 29  ̊C ,  kışın ise 15  ̊C ‘nin altına düşmez.  En verimli av yapılan  su sıcaklığı 19-24  ̊C ‘dır; ortalama derinlik 2-12 metre arası değişkendir.
–    Her iki bölgedeki limanlar özel teknenizi suya indirmeye müsaittir. Limanlarda bulunan tekneleri,  sahipleriyle konuşup kiralayabilir,  olta balığına çıkabilirsiniz. (“sarı belge” edinmeyi unutmayın!)  Bu bölgenin kilometrelerce karelik denizalanı, yemli olta balıkçılığı için mükemmeldir. Çapanızı atmadan akıntıyla beraber kilometrelerce sürüklenerek oltanızı bırakın. Bol miktarda Çupra, mercan ve gümüş tutacaksınız.  Bazen hiç kimsenin daha önce denemediği bir noktaya denk gelirsiniz ve birden balık içinde kalırsınız. Yanınızda mutlaka gps cihazınız olsun ve bu noktaları arşivleyin
–    Olta balıkçılığında, tatlı suyun tuzlu suya döküldüğü yerler öncelik taşır. Bu bakımdan,bölgemizde Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin denize ulaştığı yerler ilk düşünülecek yerlerdir.

KARATAŞ
Adana’ya 50 km. uzaklıkta müthiş bir su altı faunasına ev sahipliği yapmaktadır. Görüşün kısıtlı olduğu bulanık suları , milli dip zemini ,yuvası bol verimli kayalıklarla birleşmiştir. Seyhan ve Ceyhan nehrinin karıştığı sular çeşitliliği ve besin miktarını arttırmaktadır.

Karataş Merkez
Arabayla şehir merkezine vardıktan sonra dümdüz devam edin. Bu yol sizi direk denize çıkaracaktır. Hemen 500 metre kadar batıda Karataş limanını göreceksiniz.  Bu liman ve çevresi ve karşıda göreceğiniz 2 adanın çevresi özellikle levrek avcılarının en popüler yerlerindendir.  Zıpkınla avda müsait olan bölgede dalarken tekne trafiğine çok dikkat etmek gerekir. Limanın hemen batısında uzun ve güzel bir sahil yer almaktadır. Kıyıdan hemen 100 metre açıkta, sahile paralel uzanan kayalar hemen göze çarpar.  Bu kayalıklar her türlü balık avcılığı için  verimli bir alandır.

Karataş Feneri Mevkii
Bu bölgeden batıya devam edelim. Sol yanımızda denizle yol arasında yan yana inşa edilmiş yazlık sitelere geleceğiz.  Bu sitelerin önü yıl boyu kalabalıktır ve avclığa pek uygun değil.  Bu yolu takip ettiğimizde merkezden yaklaşık  5 km uzaklıkta son site olan Esentepe sitesinin tabelasını göreceksiniz. Esentepe sitesinden sonra yol Karataş fenerine doğru devam eder  ve denize dönen irili ufaklı bir çok stabilize yol bulunmaktadır.  Bu yolların hepsi aynı ortak kayalık sahile çıkar. Fenerin doğu yakasındaki bu kayalık sahili tepeden inerken göreceksiniz ve açıklara kadar uzanan geniş kayalık yapıyı seçebileceksiniz.  Bu bölge çok iri balıkların dönem dönem yayıldığı çok verimli bir avlaktır. Kıyıda malzemelerinizi kuşanıp saatlerce vakit geçirebileceğiniz bir bölgedir. Özellikle iri taş balıkları (orfoz, lahoz) pelajik türler (akya, liça kofana) levrek ve kefal balıklarının sonbahar ve kışa doğru bol bol av verdiği meralardan biridir. Burada dikkat edilmesi gereken husus Fener burnundaki av yasağıdır. Fenerin yaklaşık 1 km sağ-sol ve açığı sit alanı olması nedeniyle her türlü dalışa yasaktır. Olta balıkçılığı için herhangi bir engel yoktur. Bu bölgede at-çek yapacaksanız takımınız sağlam olsun çünkü fener burnu ve civarı doğu-batı yönünde ilerleyen tüm balık türleri için geçiş ve dönüş noktasıdır. Her türün çok iri bireyleri bu bölgede senelerce avlanmıştır ve avlanmaya devam etmektedir. Zıpkın avcıları için bölge fazla derin değildir. 2-5 metre derinliklerde bol yuvalı taşları vardır. Manevra kabiliyeti yüksek 75 veya 90 cm lik biz zıpkın yeterli olacaktır. Yerel balıkçıların güzergahı olduğundan mutlaka şamandırayla dalınmalıdır.

Harbiş Sahili
Tekrar ana yoldan denizi solumuza alarak devam edelim ve fenerin batı yakasına geçelim. Bu yol sizi direk Harbiş sahiline çıkaracaktır. Km lerce uzunlukta hiçbir yerleşim olmayan bu sahil kış aylarında insanlar elini ayağını çektikten sonra mükemmel bir av sahası ve rahatlama alanıdır. Yolun sona erdiği ve sahile vardığı civarda salaş balık restoranlarını göreceksiniz.  Gün sonunda yakaladığınız balıkları bu restoranlarda pişirtebilirsiniz. Harbiş sahili sert bir kum yapısına sahip olduğundan römorkla tekne indirmek için uygun bir bölgedir.  Harbiş sahili de dalışa yasak saha içinde kalmaktadır ancak özellikle levrek için kıyı oltacılarının sıraya girdiği ince uzun bir kayalığı vardır ki burada tutulan balıklar efsane olmuştur. Bu bölge sadece Adana değil tüm civar illerdeki avcıların ilgisini çekmektedir.  Harbişten teknenizi suya indirin,  sahte yem çeşitleriyle sırtı tekniğini kullanarak Harbiş- fener  arasını kıyı ve açıklarıyla  tarayın, pişman olmayacaksınız. Tekne balıkçılığında, sonarınız varsa 1-2 km açıkta  taşların tekrar başladığını görebilirsiniz. Taşların kumla birleştiği etekler yemli oltaya uygundur. Çok geniş alanlarda bol miktarda mercan, çupra, hanigiller, gümüş, sargoz ve karagöz bulunmaktadır. Gün içinde balığı bulana kadar pes etmeksizin bölgeyi  taramak gerekir.

YUMURTALIK
Demirtaş Köyü Mevkii

Adana- Yumurtalık istikametinde otobanın Ceyhan ayrımından sapıyor ve  güneye, Yumurtalık’a dönüyoruz. Yaklaşık 20 dk’lık bir yoldan sonra Yumurtalık’a varmada evvel  Demirtaş Köyü’ne geliyoruz. Bu köyün bitimiyle birlikte karşımıza çıkan köprüden hemen 3-4 metre önce stabilize yoldan denize doğru döneceğiz. Bu stabilize yol, bölgenin hem tarım arazilerine hem de sıralı koylarına çıkacaktır. Yol biraz kıvrımlarla devam edecek ama siz geniş olan yolu takip edin. Birkaç noktada, çatallanan yol nihayetinde aynı sahile çıkacaktır. 2.5 km bu sahil  kıyıya paralel uzanan kayalıklarıyla balıkçıların en popüler bölgesidir. Dip yapısı, berraklık ve su sıcaklığı Karataş’la hemen hemen aynı karakterdedir.  Sonbahar, kış ve ilkbaharın sonuna doğru değerli taş balıkları ve levrek avı için harika sığlıklara ve yuvalara ev sahipliği yapar.

Kışın 5 mm elbiseyle  tüm kayalık şeridi takip etmekte fayda var. Bu bölge google maps aplikasyonuyla çok net biçimde görülebilir ve açığa uzanan bazı kayalık sırtlar tespit edilebilir.
Özellikle bu sahil şeridinin doğu yakası,  Sugözü Koyu mevkii kıyıları, kışın levrek ve kofana; açıkları ise taş balıkları için mükemmel bir seçimdir.

Yumurtalık Merkez
Yumurtalık merkezden geçerek Yumurtalık limanına varıyoruz.  Bu bölgede limanın sağı solu ve açığı yaklaşık 2km çaplı alan her türlü dalışa yasaktır. Ancak olta balıkçılığı için mükemmel bir seçimdir. Özellikle teknenizle hemen limanın doğusundaki küçük adacığın etrafını tarayın. Bu bölge yaz kış balık tutan çok verimli ve küçük bir alandır. Liman ve çevresindeki kayalıklar açığa doğru ortalama 300 mt kadar uzanmaktadır.  Taş balıklarının bolca yuvalandığı nadir bölgelerden birisidir.

Küçük Yumurtalık
Limanı geçip batıya doğru merkezden ayrılıyoruz. Yine denize paralel uzanan asfalt yoldan Küçük Yumurtalık bölgesine yaklaşıyoruz. Asfalt yolda sol tarafımızda yaklaşık her 500-600 metrede bir denize dönen yollar göreceksiniz. Bu yollar denize paralel devam eden kıyıya yakın alternatif yola çıkmaktadır.  Kıyı yolu üzerinde karşınıza çıkan tüm kayalıklarda balık tutma oranı yüksektir.  Bu bölgede arabanızı kumdan uzak tutun zira bu kumlarda nice 4×4 araç heba olmuştur!  Küçük Yumurtalık bölgesinde asıl verimli balık alanları açıktaki kayalıklardır. Yaklaşık 700-1000 metre açıkta dipte,  tekrardan araları kum vadileriyle dolu taş yapılar başlar. Dalyana yakınlığından dolayı genel olarak su bulanıktır. İleri seviye zıpkın avcıları için zorlu ve iri balıklı avlar veren noktalardır. Yumurtalık ve Küçük Yumurtalık arasındaki geniş koyda 15-18 metreleri sonarla tararsanız yine yer yer kayalık yapıları ekranda göreceksiniz. İşte bu bölge suyun berrak olduğu zamanlar zıpkın avcıları için en mükemmel yerlerden biridir. Sürprizlere açık, her türlü deniz canlısına gebe, bakir bölgelerdir.  Derinlikten dolayı “body”siz dalmayın ve mutlaka şamandıra kullanın. Bu bölgede 100 cm veya üzeri kuvvetli bir sualtı tüfeğine ihtiyaç duyacaksınız. Bu bölgede denetim de oldukça fazladır. Deniz polisi su ürünleri ve sahil güvenlik gün boyu amatör avcıları teftiş eder. Küçük Yumurtalıktan batıya doğru devam ettiğimiz zaman Dalyan bölgesine iyice yaklaşırız. Bu bölge koruma alanıdır ve her türlü avcılığa yasaktır.

Aşağıdaki iki mağaza olta balıkçılığı için geniş seçenekler sunmakta:
İdeal AV  Tel. 0322 3526200 Alimünif cad. Büyük Saat Yanı

Yıldız Av Tel 0322 3598180 Adres : Alimünif Caddesi, Yağ Camii Yanı No:36/A

Profesyonel zıpkın avı malzemeleri için ise:
Hyperaktif Dalış ve Doğa Sporları  Tel. 0322 4534345  Adres: Reşatbey Mah., Stadyum Cd Ali Sepici Apt. 12/A, Gazipaşa/Adana

Ayrıca profesyonel zıpkın ihtiyaçlarınız için Adanalı zıpkıncı Emre Südaş’ın websitesini ziyaret ederek, kendisiyle de irtibata geçebilirsiniz.
www.deeprozipkin.com Tel: 530 9240857

www.zipkinavi.com Zıpkın avcılığı ile ilgili olarak bölgemize yönelik  büyük bir bilgi havuzu barındırıyor. Topluluk  aynı zamanda facebook’da da aktif
F: Zıpkınavı

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)