adana-4NERELERİ GÖRELİM

Adana Arkeoloji Müzesi:
Adana ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen tarih öncesi döneme ait lahit, heykel, kitabe ve diğer arkeolojik buluntular yer almaktadır. Müze yeni binasına taşınacağından kapalıdır.

Adana – Atatürk Müzesi:
19 YY geleneksel Adana mimarisinin örneği olan kagir yapıda Atatürk’ün Adana seyahati ile ilgili fotoğraf, bilgi ve belgelerle birlikte, etnografik eserler sergilenmektedir.

Adana Gar Binası:
1912 yılında tamamlanan ve halen kullanımda olan Gar Binası Adana’nın sosyo-kültürel merkezinde yer alır. Garın tam karşısında yer alan Uğur Mumcu Meydanı ulusal bayram kutlamaları ve geçit törenleri kadar miting ve konserlere de ev sahipliği yapar.

Adana Etnografya Müzesi:
Müzede Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan Yörüklere ait eşyalar bulunmaktadır. Yeni binasına taşınacağından hali hazıra kapalıdır.

Adana İnkılap İlköğretim okulu:
Piri Paşa tarafından Ulu Cami Külliyesi imarethanesi olarak yapılmış bina bugün ek binası ile ilköğretim okulu olarak kullanılmaktadır.

Adana Sinema Müzesi:
( hergün 8.30- 17.30 / giriş ücretsiz) Altın Koza Film Festivali Tarihi ve Adanalı sinemacılara vurgu yapan müzede Yeşilçam’da nostaljik bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Adana Tarihi Hamamları:
bunların içerisinde en görkemlisi Yeni hamam’dır. Ayrıca Ali Münif caddesi üzerinde Irmak hamamı, Çarşı Hamamı, Mestanzade hamamı bulunmaktadır. Ulu cami Külliyesi içinde de bir hamam mevcuttur.

Adana Yeşil Mescit:
Tepelibağ ile Kayalıbağ mahalleleri arasında kalan bölgede bulunan mescit adını kubbesini örten yeşil kiremitlerden almıştır. Mescidin yakınlarında yine tarihi eser olan Gazi Paşa ilk Öğretim Okulu ve Musabalı Konağı mevcuttur.

Adana Ulu Camii :
Caminin mimarisi Selçuklu ve Memluk üsluplarını taşır. Duvarları siyah beyaz mermer taşlarla bezelidir. Batı ve doğuda birer kapısı bulunur. Batı kapısı üzerinde iki yılan kabartması olan bir kubbe ve bir kitabe vardır. Doğu kapısı üzerinde ve minberinin üstünde de birer kitabesi bulunur. 16. yy’dan kalma çinileri meşhurdur.

Sabancı Merkez Camii:
Dördü 99 metreye ulaşan altı minaresi, 32 metre çapında 54 metre yüksekliğe ulaşan kubbesiyle Merkez Cami çeyrek asırlık olmasına rağmen Adana’nın en ihtişamlı yapılarından biridir.

Yağ Cami:
16 YY Ramazanoğulları döneminden kalan cami eski bir Ermeni kilisesinin üzerine inşa edilmiştir.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)