20151118_1_3051263690TOP 10 YAPMADAN DÖNME

 

YAPMADAN    DÖNME   TOP 10

ADANA-  KEYFİNİ ÇIKAR!

Akdeniz’in doğu kıyısında, dünyanın en bereketli topraklarından Çukurova’nın merkezinde konumlanmış ADANA, tarihi, demografik ve coğrafi yapısıyla pek az kentin sahip olduğu çeşitliliğe sahiptir.   Adana dışındakilerin pek az tanıdığı  renkli kent yaşantısı  ve 1 saat içinde ulaşılabilen  dağ, deniz, tarih ve kültürel güzellikleriyle, canınız ne istiyorsa birini seçin ve bu şehrin keyfini en güzel çıkaran siz olun!

1. DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Toros sıradağlarının en yüksek
zirvelerine sahip olan Aladağlar’a Adana’dan 100 kmlik bir sürüşle 2 saatte ulaşılıyor. Buzul Gölleri ve Kapuzbaşlı şelaleleri görülmeye değer. Aladağlar yurt içinden ve dışından, dağcıların ülkemizde en çok rağbet ettikleri yerlerin başında geliyor. Daha da yakında ise  Beledemik (Karaisalı) günübirlik bir doğa gezintisi için bire bir. Beledemik’te yer alan Kapıkaya kanyonunda macera yürüyüşü ya da 1912’ tarihli bir demiryolu köprüsü olan Varda (Alman köprüsü) etkileyici.

2. ALIŞVERİŞ
Kentin renkli sokaklarında dolanıp  marka mağazaları bir arada bulmak istiyorsanız birbirine paralel Atatürk ve Ziyapaşa bulvarları  ve ikisini birleştiren Metro Sineması Sokağı’nda bir gezintiyi kaçırmayın. Yorulduğunuzda kahve molası, ya da Adana ve dünya mutfağından yemekler sunan çeşitli lokantalarından birinde yemek molası verin!  Oryantal tarz alışveriş için adres: Büyük Saat civarı! Şalvarlar, tespihler ve diğer hediyelikler!

3. GÜNDÜZ SEFASI
Adana’nın size ne gibi sürprizler sunabileceğine 40 km.’lik bir gezintiyle tanık olmak ister misiniz?   Adnan Menderes Bulvarı üzerinden başlayarak Seyhan Gölü’nün etrafında tam bir tur atmanızı öneririz.  Masmavi göl hattı boyunca sürecek turunuz, Türkiye’nin en uzun köprüsü Çatalan Köprüsü’nden geçecek ve size Adana kent siluetinin muhteşem manzaralarını sunacak. Hava açıksa kuzeyde Toroslar’ın karlı zirveleri de size eşlik eder ki, adeta bir tuvalde yol alırsınız!   Güzergah boyunca keyifli kahvaltı durakları, 520 ağaç barındıran Çukurova Süleyman Demirel Arberetumu ve Türkiye’nin belki de en güzel kampüslerinden Çukurova Üniversitesi’ni de görebilirsiniz. Betonarme kent yerleşkesinin ötesinde Adana’nın dağlarla, göllerle ve doğayla bütünlemişliğiyle ilgili size kestirmeden bir ipucu verecek 40 km.lik bu rota, ağır ağır ve fotoğraf molalarıyla 2 saatinizi bile almayacak!

4. AKDENİZ AKDENİZ
1 saati bile bulmayan bir yolculukla Adana’nın Akdeniz’le buluştuğu ilçeleri   Karataş ve Yumurtalık’a ulaşabilirsiniz. Bu sakin kıyı  yerleşkeleri, antik şehirlerden (Yumutalık’da Ayas, Karataş’ta Magarsus Antik Kenti) nefis balık lokantalarına   deniz havası almak isteyenler için bire bir.  Ancak Goadana’nın tavsiyesi,  Türkiye’nin en büyüleyici ve muhtemelen en az tanınan doğal hayat sahalarından olan, batıdan doğuya sırasıyla Tuzla, Akyatan, Ağyatan ve Yumurtalık Dalyanları’na bir göz atmanız. Dalyanlar, barındırdığı sazlıklar, kumul ekosistemleri ve ormanlık alanları ve burayı mesken tutmuş yüzlerce kuş türüyle size adeta bir safari tecrübesi yaşatmak üzere bekliyor.

5. KÜLTÜR 
Memleketin en önde gelen yazarlarına, şairlerine, müzisyenlerine ilham vermiş Adana son yıllarda kültürel olarak heyecan verici bir atakta!  Günlerden Cuma ise   Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserine gidin. Hafta boyunca  hemen hemen her gün tiyatro izleyebilirsiniz.  Başta Devlet tiyatroları olmak üzere,  Büyükşehir ya da Seyhan Belediyesinin tiyatro topluluklarının oyunlarına Goadana etkinlik ajandasından ulaşabilirsiniz.   75. Yıl sanat galerisinde ve  Tarihi Kız Lisesi Kültür Merkezi’nde sürekli resim ve fotoğraf sergileri var.   Ramazanoğlu Konağı’ndaki Çarşamba Resitalleri de kentte yeni bir güzellik.

6. TARİH- KENT MERKEZİNDE BİR TUR 
1 saatte şehrin çarpıcı tarihinin içinden bir yürüyüşe ne dersiniz? Hemen başlayalım: Çukurova’nı nen eski yerleşim yerlerinden biri, Adana’da ilk  çağlardan kalma Tepebağ höyüğü. Höyükte rastlanan surlarla çevrili kent çekirdeği, burada neolitik çağda yaşanan kent dönemi sürecine ışık tutuyor. Şimdi ise Tepebağ’da koruma altına alınmış tarihi Adana evleri var.   Kentin sembol yapısı Taşköprü  (M.S. 4YY) Bizans İmparatoru Justinianus’dan kalma bir başyapıt.    2006’daki restorasyonuna kadar dünyada araç trafiğine açık en eski köprü olarak    hizmet vermeye devam etmekteydi.  16 YY’dan kalma Ulu Cami Külliyesi, içerisinde Adana`nın en görkemli yapılarını barındırıyor. Hemen yanı başındaki Ramazanoğlu Konağı ise eskinin  Ramazanoğlu Beylik Sarayı Harem binası, şimdinin kültür merkezi.  32 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan Büyük Saat ise 1882’de Vali Abidin Paşa tarafından yaptırılmış.

7. KALELER
Adana’da tarihleri binlerce yıl öncesine kadar giden irili ufaklı 40 kale  var.  Çukurova’nın dümdüz coğrafyasında birbirlerine görünür mesafede dizilen  irili ufaklı 100’e yakın kale antik çağlardan bu yana bölgede yaşayan medeniyetlerin savunmasına hizmet etmiş.  Bunlardan Adana’ya en yakın olanı Yılankale’ye D-400 karayolundan batıya 40 km’lik bir sürüşle rahatlıkla ulaşılabilir. Ovaya ve Ceyhan nehrinin iş açıcı manzarasına karşı çayınızı içip pek de fazla ziyaretçisi olmayan kalenin kalıntıları arasında tarihe yolculuk yapabilirsiniz. Yılankale’ye gelmeden 10 km önce D-400 üzerinden sağa saparak 1700 yıllık antik Misis Köprüsü’ne de bir göz atmanız önerilir. Yörenin popüler efsanesine göre Misis köprüsü üzerindeyken karşısına ansızın Cebrail çıkınca, Lokman Hekim’in elinde tuttuğu ölümsüzlük reçetesi uçarak altında güldür güldür akan Ceyhan’ın sularına karışmıştır. Yaşar Kemal’in nice kitabına sahne olan Anavarza kalesi de yine aynı yol üzerinde Adana’dan sadece 75 km. (Bakınız Goadana İlkbahar ’15 sayısı “ Anavarza’dan Hemite’ye Yaşar Kemal Coğrafyası” .)

8. GECE  KURDU
Ummadık taş baş yarar!  Adana gece hayatı iki noktada kümelenmiş durumda.  İlki Turgut Özal Bulvarı boyunca Kuzey Adana…  Burada haftanın her günü canlı müzik var.   Latin dans geceleri,  mini konserler, ünlü sanatçıların konserleri, karaoke barlar, kahveciler, nargileciler ve çeşit çeşit lokantalar.  Daha kompakt bir bölgede yiyip içmek istiyorsanız “Sokakta Hayat Var!”Geçtiğimiz yıl yeniden düzenlenerek kaldırımları genişletilen   Şinasi Efendi ve Metro Sineması Sokağı ve   Ziyapaşa Bulvarı üzerinde ve ara sokaklarında şehrin en  hoş lokanta ve kafelerini, publarını bulabilirsiniz. Ha bir de fasıl var! Bunun için birçok meyhanemiz var. Ancak Tarihi Kazancılar Çarşısı artık bu işin klasiği…   Hızınızı alamadınız mı?  Adana’nın dillere destan Pavyon kültüründen günümüze yadigar birkaç örnek… Kime sorsanız söyler…

9. GURME
Adana sefanızda kesin olan tek bir şey var, asla aç kalmayacaksınız. Burası Adana, doğudan batıya pek çok mutfağın en lezzetli yemeklerini sunuyor. Seyhan Nehri kıyısında, 5 yıldızlı otel konforunda usta şeflerin bir birinden lezzetli yemeklerinin tadını çıkarabilir, ya da salaş bir tablacıda kendinizi ikinci dürümü sipariş ederken bulabilirsiniz. Adana sınırlarından kilo almadan çıkmak pek mümkün değildir. Misafirperver bir Adanalı dostunuzun evinde içli köfte ya da  analı kızlı yiyerek başladığınız bir güne kebapçılardan kebapçı beğenerek devam etmeye, kendinizi gece yarısı ciğer yerken ya da sabaha karşı bir şırdan kazanının önünde parmak yalarken bulmaya hazır olun! .

10. PARKLARDA TAKILIN
Adana, memleketin en sıcak köşelerinden biri olunca, haliyle Adana’nın parklarına da iş düşüyor. Merkez Park,  Seyhan Nehri kenarında Yüreğir ve Seyhan ilçelerinin arasındaki merkezi konumuyla, kentin kozmopolit yapısını gözlemlemek için son derece uygun. Gezi treni, yürüyüş/bisiklet parkuru, çocuk bahçeleri ve dinlenme alanlar, istediğiniz sporu yapabileceğiniz geniş bomboş yeşil alanlarıyla tüm gün geçer! Dilberler Sekisi ve Yaşar Kemal Korusu ise biraz daha tenha,  ancak nehrin iki yakası boyunca kilometrelerce devam eden koşu parkuruyla gerçek sportiflerin adresi burası.  Atatürk Parkı’na gelince burası şehrin en hareketli merkezinde ufak bir  park. Ne var ki merkezi konumu nedeniyle resmi tören ve kutlamalar kadar toplumsa olayların da merkezi.  Olağan zamanlarda ise kentin kalburüstü sakinlerini köpek gezdirirken, yaşlılarını banklarda dinlenirken ve gençleri kaykay akrobasi  yaparken izleyebilirsiniz.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)