adana-metrelik-kolcu-kebapYÖRENİN LEZZETLERİ

Adana Mutfağı
Türkiye’nin en bereketli topraklarında yer alması itibariyle Adana, Akdeniz mutfağına dair tüm sebze ve meyve çeşitlerinin en tazesini sürekli olarak sunmaktadır. Adana’nın iç ve dış göçlerle yüzyıllar içerisinde şekillenmiş kozmopolit demografik yapısı, Akdeniz Türk ve Ortadoğu mutfağının bileşenlerini bir potada eriterek, Adana mutfak kültürüne zenginlik ve çeşitlilik kazandırmıştır.

Adana’ya özgü yemekler
Adana’da, doğum yapan kadının kırkı çıkıncaya kadar lohusaya ve misafirlere çeşitli baharatlardan oluşan kaynar içeceği kaynatılır. Söz konusu “kaynar kaynatma kültürü” de Adana’da bir bireyin doğumundan itibaren yemek kültürüne verilen önemi gösterir.

Adana’ya özgü ev yemekleri bugün hala mevsim sebzeleri kullanılarak aile büyüğü kadınların gözetiminde özenle hazırlanır. Adana’nın ev yemekleri o denli özeldir ki kent genelinde ev yemekleri servis eden birçok esnaf lokantası yer almaktadır. Bunların arasında Dolmalar, kısır, mercimekli köfte, sarımsaklı köfte, yüssük çorbası, içli köfte, sıkma, gözleme, mumbar ve şırdan yer alır. Akdeniz’in en taze ve en lezzetli balıkları Adana sahillerinde yer alan dalyanlardan ya da Akdeniz’den çıkarak Adana sofralarında lezzet bulmaktadır. Türk lokumunun yerel versiyonu havuçtan mamul cezerye ve sıcak yaz aylarına has dondurmanın özgün yöresel varyasyonu bici bici Adana’ya münhasır “tatlı” lezzetler arasında yer alır. Şalgam ve Aşlama, Adanalılar’ın damak tadına uygun iki yöresel içecektir.

Adana Kebap
Adana mutfağının belki de en meşhur temsilcisi ülkemizde “Adana” dünya genelinde ise “şiş kebap” diye bilinir. Elde kıyılmış kuzu etiyle eser miktarda kuyruk yağından müteşekkil kömür ateşinde pişen bu spesiyaliteye Adana’da ise kısaca “Kıyma” denir. “Çek bir kıyma bol acılı” Adana’nın her köşesinde karşılaşabileceğiniz türde nidalarıdır. Adana’da herhangi bir kebapçıda, Adana kebap ya da ciğer şiş sipariş ettiğinizde sofraya, Türkiye’nin birçok bölgesinden farklı olarak, bol yeşillik turp ve limon, ezme salatası, pişmiş biber ve domates siparişe dahil olarak gelir.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)